PS5 kompatybilność wsteczna – jak faktycznie jest?

ps5 kompatybilność wsteczna

Wiele osób przed zakupem nowej konsoli Sony zastanawia się, czy warto teraz kupować konsole dla kilku next-genowych gier jeśli jeszcze z poprzedniej generacji jest mnóstwo tytułów do ogrania. I tutaj wkracza pierwszy pytanie, czy na PS5 kompatybilność wsteczna jest i jak działa? Od razu odpowiadam – na PS5 kompatybilność wsteczna jest i działa, ale jak? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć poniżej.

PS5 wsteczna kompatybilność i jej możliwości

ps5 kompatybilność wsteczna
ps5 kompatybilność wsteczna

Otóż na PS5 kompatybilność wsteczna działa świetnie z poprzednią generacją konsoli Sony, czyli PlayStation 4. Praktycznie odpalimy 99% tytułów (według sony jest to ponad 4000). Także na PS5 kompatybilność wsteczna działa tak samo jak na PlayStation 2 – czyli praktycznie wszystkie gry z PS1 można było odpalić. Dodatkowo w ramach kompatybilności Sony oferuje funkcję o nazwie GameBoost gdzie możemy zagrać w określone tytułu od razu w 120hz oraz 60 klatkach na sekundę – JESZCZE RAZ PRZYPOMNĘ – W OKREŚLONE TYTUŁY. Także nie zagramy we wszystkie. Np. taki Bloodborne, aż prosi się, by zagrać w niego w 60FPS.

Na PS5 kompatybilność wsteczna w moim odczuciu działa bardzo sprawnie, także jeśli nie posiadaliście wcześniej konsoli PlayStation 4, to nie martwcie się, nie stracicie szansy do ogrania takich tytułów jak: God of War, Uncharted, The Last of Us czy wspomniany przeze mnie wcześniej Bloodborne. W PS5 kompatybilność wsteczna działa domyślnie i nie trzeba nic konfigurować w systemie czy wgrywać jakiś dodatkowych aktualizacji systemowych. Jednak jeśli chcecie zagrać w niektóre tytułu w 60 klatkach na sekundę to będziecie zmuszeni do pobrania aktualizacji ale dla konkretnej gry, a nie całego systemu konsoli i na PS5 wsteczna kompatybilność nie wymaga połączenia z Internetem.

Gry na PlayStation 5 – ekskluzywność nadal jest

ratchet and clank ps5
ratchet and clank ps5

A więc na start premiery samej konsoli PS5 dostaliśmy zapewnienie, że Sony będzie kontynuować swoją strategię i ekskluzywne gry na PlayStation 5 nadal będą wydawane. Podczas premiery konsoli PlayStation 5 mogliśmy spróbować demonstracyjny tytuł Astro’s Playroom, który tak naprawdę jest demkiem pokazowym nowego pada DualSense.

Jeśli chodzi już o konkretne gry to PlayStation 5, to na początku Sony wypuściło remake gry Demon’s Souls, gry, która oryginalnie została wydana na PlayStation 5 i zaczęła przygodę z swoją kategorią Souls’like. Remake gry na PlayStation 5 jest genialny, co prawda nie grałem w oryginał na PS3, jednak ta gra wciągnęła mnie tak samo jak Bloodborne – genialny klimat i gameplay na cudownym poziomie.

demons souls ps5

Jeśli chodzi o kolejne gry na PlayStation 5, które są na wyłączność to Ratchet and Clank PS5, a dokładnie Ratchet & Clank: Rift Apart to druga część przygód Lombaxa (ponieważ wersja na PS4 była resetem marki). Sam Ratchet and Clank na PS5 wygląda genialnie dokładnie jakby się grało w film pixara. Grafika jest na next-genowym poziomie i nie ma co się oszukiwać, że Ratchet and Clank PS5 to na razie tytuł z najlepszą grafiką. Ale nie tylko grafika jest wspaniała, ponieważ fabularnie gra na PlayStation 5 broni się zdecydowanie lepiej niż poprzednia część. Co do mechanizmów w grze to są one bardzo podobne jak w pierwsze części, które i tak były już świetne. Także nic dodać, nic ująć — Ratchet and Clank PS5 w to trzeba zagrać!

Ostatni z tytułów, które są ekskluzywne na PS5 to Returnal. Przyznam szczerze, że nie grałem jeszcze w ten tytuł, więc mogą tylko opowiedzieć o wyglądzie samej gry, a to wygląda naprawdę świetnie. Czuć trochę klimatycznie Obcego i pewnie coś w tym jest. Jednak sama gra polega na powtarzaniu misji w charakterystycznym do tego tytułów rogue’lików.

A więc PS5 kompatybilność wsteczna – jest

Podsumowując, jak wspomniałem wyżej, kupując konsole PS5 macie do ogrania kilka gier ekskluzywnych dla tej konsoli oraz masę tytułów (ponad 4000) gier z PlayStation 4 w ramach kompatybilności wstecznej, a jeśli graliście już na PS4 w takie tytuły jak: God of War czy The Last of Us: Part II to teraz na PS5 zagracie jeszcze raz na nowo, z opcją GameBoost w 60FPS. Krótko mówiąc: brak nudy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *